Regulacja zawiasów nie jest procesem skomplikowanym — wystarczą do niej proste narzędzia, które niemal wszyscy posiadamy w swoich domach. Kompleksowo zbadaj stopień przylegania płaszczyzny drzwi do framugi. Gdy widzisz, że drzwi już delikatnie ześlizgują się na zawiasach — od razu reaguj. Lada chwila mogą one opaść jeszcze bardziej i zaczną przeszkadzać w swobodnym otwieraniu. Dzięki naszemu poradnikowi zobaczysz też jak poprawić poziom skrzydła. Zadbaj o swoje drzwi i bezpieczeństwo domowników.
Jakie korzyści płyną z dobrego montażu drzwi?
Warto poświęcić odrobinę czasu na prawidłowy montaż drzwi. Dobrze wypoziomowane skrzydło może wyeliminować niszczenie, obdzieranie podłogi i szuranie drzwi. Zapewnij sobie cichsze i bardziej ergonomiczne zamykanie domu. Mocny docisk skrzydła do ościeżnicy pozwoli zatrzymać więcej ciepła w mieszkaniu, a w konsekwencji zminimalizować rachunki za ogrzewanie. Regulacja pomaga także w wygłuszeniu hałasów z zewnątrz i zminimalizowaniu ryzyka przeciągu. Ponadto ma wpływ na wygląd pomieszczenia — często widać, że drzwi nieładnie opadają, tworząc nieestetyczny efekt.
Jak wyregulować zawiasy wkręcane? Co jest potrzebne do regulacji drzwi?
- taśma malarska
- ołówek
- linijka lub miara
- klucz imbusowy (standard to 4mm)
- kartka papieru
zawias regulowany
Instrukcja regulacji nachodzenia skrzydła na ościeżnicę
1. Stań po stronie klamki od strony ciągnącej drzwi.
2. Do framugi na górze oraz na dole przyklej niewielki kawałek taśmy malarskiej.
3. Zamknij drzwi.
4. Na taśmach, ołówkiem dokładnie naszkicuj krawędź miejsca styku z drzwiami.
5. Otwórz drzwi.
6. Na obu taśmach miarką zmierz odległości od narysowanej kreski do środka drzwi.
7. Porównaj otrzymane wyniki.
8. Jeśli wyniki są nierówne weź klucz imbusowy i podejdź do zawiasu.
9. Zamknij drzwi.
10. Dokręć lub poluzuj górną śrubę zawiasu, który wymaga korekcji.
11. Ponownie namaluj ołówkiem nowe linie.
12. Otwórz drzwi.
13. Upewnij się czy odległości są równe — jeśli nie, potwórz proces.
Instrukcja regulacji domyku drzwi
1. Otwórz drzwi i stań po zewnętrznej stronie drzwi.
2. Włóż kartkę papieru między szczelinę po stronie zawiasów.
3. Zamknij drzwi
4. Jeśli kartka papieru jest luźna i łatwo można ją wyłożyć ze szczeliny należy przejść do korekty zawiasu.
5. Od wewnątrz dokręć dolną śrubę kluczem imbusowym.
6. Powtarzaj proces z kartką do momentu, gdy będzie sztywno trzymać się w szparze między drzwiami.
Zobacz film z montażu zawiasów w drzwiach z przylgą
Czym regulacja drzwi wewnętrznych różni się od regulacji drzwi zewnętrznych?
Regulacja drzwi pokojowych jest trochę mniej wymagająca. Wystarczy wykonać kroki zawarte w dwóch poprzednich etapach i drzwi powinny działać idealnie. W przypadku drzwi zewęntrznych warto sprawdzić jeszcze kilka istotnych kwestii. Pierwszym punktem będzie przetestowanie poprawności montażu uszczelki. Jeśli będzie ona rozłożona nierówno, to przez marszczenie zacznie uciekać znaczna ilość ciepła, a odgłosy ulicy będą dużo bardziej odczuwalne — w tym celu użyj poziomicy. Po kilku latach należy pamiętać o wymienieniu jej na nową, gdyż po czasie dochodzi do naturalnego zużycia. Drzwi wejściowe warto zaopatrzyć w odbojnik, by chronić ściany i okucia przed niszczeniem. Istotnym krokiem będzie też naoliwienie elementów ruchomych zamka, czy wkładki drzwiowej. Więcej na temat dbania o okucia drzwiowe oraz polecanych przez nas środkach znajdziesz w tym artykule.
Jak zapobiec skrzypieniu drzwi?
Gdy drzwi zewnętrzne wydają nieprzyjemne dźwięki należy wyposażyć się w produkty, które zniwelują problem. Warto zaopatrzyć się w środki, które będą zawierały olej silikonowy lub wazelinę techniczną. Dobrze jest mieć także pod ręką osobę, która będzie mogła nam w tym procesie pomóc. Aby przystąpić do smarowania, należy unieść delikatnie skrzydło i dostać się do podkładek i zawias. Niewielką ilość zaaplikuj na zawias, następnie poruszaj kilkukrotnie skrzydłem, aby smar rozłożył się równomiernie.
Jak wyregulować zawiasy w drzwiach bezprzylgowych?
Dzięki zastosowaniu tzw. zawias ukrytych skrzydło drzwiowe prezentuje się bardzo estetycznie i lekko tworząc jednolitą płaszczyznę z ościeżnicą. Przeważnie posiadają one regulację w 3 kierunkach (3D), która różni się od klasycznych zawias wkręcanych, ale jest równie prosta i nie wymaga zdejmowania skrzydła. Przeważnie polega na dokręcaniu śrub imbusowych, co pozwala dopasować docisk do uszczelki, wysokość oraz odległość skrzydła od framugi. Każdy z producentów zawias niewidocznych posiada własny patent, dlatego warto zapoznać się ze szczegółową instrukcją dostarczaną razem z produktem i postępować zgodnie z zawartymi w niej zaleceniami.
zawias ukryty
Zobacz przykładowy film z montażu zawiasów 3D w drzwiach bezprzylgowych
Mamy nadzieję, że nasz poradnik okazał się być przydatnym i przekonaliśmy Cię, że regulacja zawiasów to bułka z masłem. Natomiast jeśli szukasz solidnych zawiasów do swoich drzwi wejściowych, drzwi wewnętrznych czy mebli znajdziesz je na sparta.com.pl.
Zobacz nasze zawiasy >>